Fearnleys olympiske ærespris

Fearnleys olympiske ærespris ble initiert av skipsreder Thomas Fearnley (1880–1961) i forbindelse med vinter-OL i Oslo 1952. Prisen gis for fremragende prestasjoner av en norsk OL-deltaker. Det er Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité som tildeler prisen til norske idrettsutøvere som har utmerket seg utover det vanlige i OL. Det er ikke mulighet for å vinne prisen flere ganger.

Utskriftsvennlig visning
Tips en venn

Vinnere:

2012 Bartosz Piasecki: Sølv i fekting

2010 Marit Bjørgen: Gull på klassisk sprint, dobbel jaktstart og 4x 5 km stafett langrenn

2008 Kvinnelandslaget i håndball: Gull i håndball.
2008 Olaf Tufte: Gull på singlesculler

2006 Kjetil André Aamodt: Gull på Super-G

2004 Andreas Thorkildsen: Gull i spydkast.
2004 Eirik Verås Larsen: Gull i K-1 1000 meter

2002 Ole Einar Bjørndalen: Gull på 10 km sprint, 20 km, 12,5 km jaktstart og 4 x 7,5 km stafett skiskyting

2000 Kvinnelandslaget i fotball: Gull i fotball. 
2000 Trine Hattestad Gull i spydkast

1998 Ådne Søndrål: Gull på 1500 meter skøyter

1996 Vebjørn Rodal: Gull på 800 meter.
1996 Knut Holmann Gull på K1 1000 meter

1994 Johann Olav Koss: Gull og verdensrekorder på 1500, 5000 og 10000 meter skøyter

1992 Linda Andersen Gull på europajolle

1992 Bjørn Dæhlie: Gull på 50 km fristil, 15 km jaktstart og 4 x 10 km stafett, langrenn

1991 Arne B. Mollén: Lang og tro tjeneste for norsk olympisk idrett

1988 (sommer) Jon Rønningen: Gull i bryting (52 kg)
1988 (sommer) Tor Heiestad: Gull, løpende villsvin. 
1988 Erik Johnsen: Sølv i skihopp, stor bakke

1984 (sommer) Grete Waitz: Sølv på maraton
1984 Eirik Kvalfoss: Gull på 10 km skiskyting

1980 (sommer) Ingen tildeling (norsk boikott)
1980 Bjørg Eva Jensen: Gull på 3000 meter skøyter

1976 (sommer) Alf og Frank Hansen: Gull på 2000m dobbeltsculler
1976 Sten Stensen: Gull på 5000 meter skøyter

1972 (sommer) Knut Knudsen: Gull 4000m forfølgelsesritt, bane
1972 Pål Tyldum: Gull på 50 km langrenn

1968 (sommer) Tore Berger, Steinar Amundsen, Egil Søby og Jan Johansen Gull på K4 1000 meter padling
1968 Ole Ellefsæter: Gull på 50 km og 4x10 km stafett, langrenn

1964 (sommer) Ingen tildeling (ingen norske medaljer) 
1964 Toralf Engan: Gull i skihopp, stor bakke

1960 (sommer) Peder Lunde jr. Gull i seiling, Flying Dutchman
1960 Knut Johannesen: Gull på 10000 meter skøyter

1956 (sommer) Egil Danielsen: Gull i spydkast
1956 Hallgeir Brenden: Gull på 15 km langrenn

1952 (sommer) Erling Kongshaug: Gull i 50 m rifle 
1952 Hjalmar Andersen: Gull på 1500, 5000 og 10000 m skøyter

 

 

© 2009 - Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité
Alt innhold er beskyttet i henhold til lov om opphavsrett til åndsverk (Åndsverkloven). Innholdet kan ikke benyttes kommersielt uten samtykke fra Norges idrettsforbund.